reklama

Deti nesmú pocítiť, že koaliční partneri nespolupracujú

Jasličkári a škôlkari od 2-4 rokov nesmú pocítiť, že jeden minister je na Špitálskej za Smer-SD a druhý na Stromovej za SNS.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Včera Národná rada hlasovala o vládnej novele zákona o sociálnych službách, ktorá sa nazýva aj "jasličkový zákon" a poslala ju do druhého čítania. Zámery novely boli dva: zadefinovať v zákone jasle a požiadavky na služby ktoré poskytujú - zvýšiť kvalitu služieb pre deti v jasliach a napomôcť zosúlaďovaniu pracovného a rodinného života rodičov. No kvôli nespolupráci rezortov práce a školstva sa nepodarí naplniť ani jeden z týchto cieľov, ktoré inak pokladám za správne. 

KVALITA

Základným problémom novely je, že ministerstvo práce starostlivosť o deti v jasliach a detských skupinách definuje ako sociálnu službu, čo znamená starostlivosť, avšak nevyžaduje vzdelávanie. Novela tak zagarantuje nekvalitu. Ministerstvo práce si touto definíciou zjednodušilo prácu, ale doplatia na to deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa novely bude môcť byť dieťa v jasliach alebo detskej skupine do konca kalendárneho roka, v ktorom dieťa dosiahne 3 roky. Keď takéto dieťa vyjde z jaslí či detskej skupiny, môže mať až 3,5 roka. Novela neukladá prevádzkovateľovi jaslí povinnosť deti aj vzdelávať, ukladá len povinnosť starostlivosti – prebaliť, nakŕmiť, uložiť spať. Takže podľa ministerstva práce 3,5 ročné deti nie je potrebné vzdelávať, keďže to „nie je v ich kompetencii“, ale v kompetencii ministerstva školstva, ako som sa dozvedela od štátneho tajomníka Ondruša.

Na druhej strane, ministerstvo školstva sa podľa zákona môže v škôlkach starať o deti už od 2 rokov, čo sa stáva hlavne v menších obciach, kde nie je problém s nedostatkom miest. V škôlkach je zabezpečené aj potrebné vzdelávanie pre deti každého veku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je možné uvažovať o starostlivosti o deti bez toho, aby sa do úvahy bralo aj vzdelávanie adekvátne ich veku. Ministerstvo práce ide zaviesť do zákona, že trojročné deti vzdelávať netreba, a pritom sa tvári, že cieľom je kvalita služieb pre deti a ich rodičov.

ZLAĎOVANIE RODINNÉHO A PRACOVNÉHO ŽIVOTA

Ak bolo cieľom ministerstva práce zlaďovanie rodinného a pracovného života, a vynechalo z toho Ministerstvo školstva, potom zlyhalo. Bez správnej nadväznosti jaslí na škôlky zlaďovanie jednoducho nie je možné, lebo po skončení dochádzky do jaslí aj tak musí dať rodič výpoveď, keď sa mu nemá kto postarať o dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Často sa stáva situácia, keď dvojročné dieťa od septembra navštevuje jasle a má tretie narodeniny v septembri-decembri, to znamená, že 31. decembra bude musieť podľa chystanej novely jasle opustiť. Do škôlky ho už nezoberú, lebo to sa deje väčšinou len v septembri (počas roka len vtedy, ak sa uvoľní miesto). Dieťa teda musí čakať do ďalšieho septembra doma, čo znamená, že rodič musí aj tak dať výpoveď v práci, alebo platiť súkromnú škôlku. Toto nie je zlaďovanie.

NETREBA MEMORANDÁ, ALE SLUŽBU OBČANOVI

V máji roku 2014 podpísali minister práce Ján Richter a minister školstva Dušan Čaplovič memorandum o spolupráci pri zabezpečovaní systémových zmien v príprave ľudských zdrojov pre trh práce. Prečo sa slávnostne schvaľuje memorandum o tom, čo je základnou povinnosťou štátnych orgánov? Občan očakáva, že keď je potrebné riešiť komplexné problémy, ktoré sa týkajú viacerých rezortov, tak ministerstvá začnú automaticky spolupracovať. Pre súčasnú vládnu koalíciu to prirodzené nie je. Novela, ktorá práve prešla prvým čítaním, je ukážkovým produktom, ktorý vznikol v hermeticky uzavretej budove ministerstva práce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: minedu)

Dieťa od 2-4 rokov nesmie pocítiť, že jeden minister je na Špitálskej za Smer-SD a druhý na Stromovej za SNS a podľa toho, koho inštitúcia má dieťa má na starosti, tak taká starostlivosť sa mu ujde. Ministri majú povinnosť spolupracovať v prospech detí a ich rodičov, aby zabezpečili podobné podmienky, hladký prechod z jaslí do škôlok, aby tam neboli pauzy, neistota, diskontinuita.

Vyzývam preto ministrov práce a školstva, aby si ešte pred druhým čítaním zákona sadli v prospech detí a ich rodičov za jeden stôl a zmenili zákon tak, aby bol v strede záujmu rodič a jeho dieťa, a nie potreby jednotlivých rezortov.

Simona Petrík

Simona Petrík

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslankyňa parlamentu, dlhodobo bojujem za lepšie podmienky pre slovenské rodiny a rovnosť medzi ženami a mužmi. Kandidujem za koalíciu PS/SPOLU na mieste číslo 9 s ponukou férového Slovenska pre ženy a rodiny. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu